روستاگردی به وقت نوروز ۹۶ (۱) – اخبار بازی های ویدئویی

ماهنامه همشهری سرزمین من: در میان شاخه های گسترده گردشگری، روستاگردی یکی از مواردی است که در سال های اخیر بسیار رواج یافته

اشتبین غیر از طبیعت تماشایی، بافت تاریخی زیبایی هم دارد.

\r\n
گنبد کیا داوود: بعد از موزه نیما حتما سراغ مقبره کیا داوود بروید. اگر از موزه نیما به سمت جنوب حرکت کنید بعد از حدود ۲۰۰، ۳۰۰ متر به مقبره کیا داوود می رسید که یکی از بزرگان این روستا تور مارماریس نوروز ۹۷ بوده. این مقبره برای اهالی روستا محل متبرکی است.

آب و هوای مطبوع و طبیعت دلپذیر، شکوه و جذابیت خاصی به کندلوس بخشیده است و خانه های چوبی با سقف های شیب دار در این روستا خودنمایی می کند. درختان کهنسال چنارش، نشان از قدمت دیرین منطقه دارد و با قدم زدن در کوچه های باریک و دیدن درختان و خانه های قدیمی، حسی ناب و نوستالژیک را تجربه می کنید.

\r\n\r\n

\r\n

 روستاگردی به وقت نوروز (1)

\r\n

\r\n

در تور سریلانکا نوروز ۹۷ کنار زیبایی های بکر روستا، در سال های اخیر جشنی در نیمه مردادماه در این روستا برگزار می شود که احیاگر سنتی قدیمی بوده و کندلوس را در این سال ها بر سر زبان ها انداخته است؛ «فردینماشو» از جشن های سنتی مازندران با طلوع خورشید همراه با پایکوبی و نواختن تور یزد ارزان ساز و سرنا در این روستا برپا می شود. دیگ های آش در کوچه پس کوچه های روستا روی آتش قرار می گیرد و هر جا فضای باز و میادین باشد، ورزشکاران روستا با هم کشتی می گیرند.
خانه مینا پلنگ: یک خانه تاریخی در روستای کندلوس که به «خانه مینا پلنگ» معروف است. می گویند سال ها قبل زنی در این خانه زندگی می کرده که از یک پلنگ در حیاط خانه اش نگهداری می کرده است. الان یکی از اهالی آن جا زندگی می کند و اگر قیمت تور گرجستان اجازه ورود به حیاط را داد، می توانید وارد شوید. از اهالی سراغ این خانه را بگیرید و از کوچه می توانید این خانه معروف را تماشا کنید.

نکته: جشن فردینماشو

\r\n

«فردینماشو» یا شب فروردین ماه از جشن های سنتی منطقه مازندان، چند سالی است در روستای کندلوس احیا شده است. این مراسم در یکی از جمعه های مردادماه برگزار می شود و اگر می خواهید تاریخ دقیق برگزاری را بدانید تور کیش ارزان می توانید با مدیریت دهیاری کندلوس تماس بگیرید: ۰۹۱۱۳۹۱۲۹۶۳ و ۰۹۱۱۳۹۱۱۳۴۶
زیبایی های روستا: کندلوس در دامنه کوه قرار دارد و از خانه های چوبی با سقف های چوبی که به آن ها «کله چو» می گویند، درست شده است. کمی که سربالایی روستا را پیاده بروید، تمام سقف های شیب دار مقابل چشمان تان خواهدبود. درختان میوه و مخصوصا گردو در همه جای روستا، زیبایی های این جا را بیشتر کرده است.

\r\n\r\n

\r\n

 روستاگردی به وقت نوروز (1)

\r\n

\r\n\r\n

تماشای تور چین نوروز ۹۷ درختان چنار کهنسال، مخصوصا درختان کهنسال رو به روی روستا را از دست ندهید. کوچه های تنگ و پیچ واپیچ و سربالایی را ادامه دهید تا به پارک بزرگی که بالای کندلوس ساخته اند برسید. داخل پارک، می توانید کمی استراحت کنید. رستورانی تور اسپانیا هم انتهای پارک وجود دارد و فروشگاهی هم به اسم فروش صنایع دستی و فرهنگی پایین دست پارک وجود دارد.
اشتبین غیر از رودخانه و کوهستان، جنگل هم دارد. کوه های مشرف به روستا از جنگل های انبوهی پوشیده شده که ادامه جنگل های کلیبر و ارسباران هستند و اگر اهل کوهپیمایی جنگلی هستید، بهترین منطقه برای گشت و گذار همین جنگل های سرد و مرطوب است. اشتبین غیر از طبیعت بکر و تماشایی دیدنی های تاریخی هم قیمت تور مارماریس دارد. بافت پلکانی و پرپیچ و خم روستا قدیمی است و آن طور که از سردر تاریخی خانه ها و گورهای تاریخی روستا بر می آید، قدمت این روستا به پیش از دوره صوفی می رسد. در تعطیلات نوروزی، اشتبین سرد و احتمالا برفی است، اما اگر کمی صبر کنید، در اردیبهشت و خرداد، بهشتش کم کم از راه می رسد.

\r\n\r\n

\r\n

روستاگردی به وقت نوروز (1)

\r\n
چطور تور سامویی برسیم: راندن تا حاشیه ارس

\r\n

بافت روستا: بافت تاریخی اشتبین با همکاری اهالی تقریبا سالم مانده و بسیار دیدنی است، اما جدا از ویژگی های یک روستای پلکانی و جذابیت دیدن حیاط هایی که پشت بام همسایه پایین دستی هستند، «بنه گاه» یا بنگاه ها، هفت خانه قدیمی در میان کوچه های سنگفرش روستا هستند. این ها استراحتگاه هایی بوده تور اصفهان زمینی اند که مردم می توانستند باربنه شان را آن جا بگذارند و کمی استراحت کنند.

\r\n\r\n
موزه روستا: در بالادست روستا، در مرتفع ترین نقطه، بنای سنگی زیبایی می بینید که موزه کندلوس است. موزه ای که به همت یکی از کندلوسی های قدیمی در بیست و چند سال پیش بنا شد. ساختمانی از سنگ و چوب، بسیار بزرگ و با بارویی سنگی که به سبک سده های پیش است. تودرتو و کوچک و بزرگ، هر کدام به موضوعی اختصاص داده شده؛ از تعمیرات تخصصی لپ تاپ آثار فرهنگی و هنری آغاز اسلام تا امروز گرفته تا انواع ابزار نوشتار، جنگ، صنعت و غیره، از دوره ایران باستان تاکنون. قسمتی از موزه هم مربوط به مردم شناسی منطقه کجور و کندلوس است. شماره تلفن موزه ۳۰-۵۲۳۶۲۲۸ (۰۱۱) است. درهای موزه هر روز از ساعت ۹ صبح تا هفت شب باز است.

چه می بینیم؟ روستا بر کوه

\r\n

در میان خانه های زیبای کندلوس، خانه مینا پلنگ از همه مشهورتر است؛ خانه قیمت تور تبریز ای که طبق روایات محلی، پلنگی در آن زندگی می کرده است.
بیشتر از ۲۰ سال است که «شراگین» فرزند نیما خانه او را در اختیار سازمان میراث فرهنگی گذاشته است.

\r\n

اشتبین نانوایی ندارد، اما می توانید از روستاییان نان خانگی بخرید. چند بقالی کوچک در ورودی روستا می تواند نیازهای اولیه برای خورد و خوراک تان را برطرف کند. صاحب یکی از این بقالی ها «امان الله پور» دهیار اشتبین که احتمالا برای تور مالدیو نوروز ۹۷ پیدا کردن یک خانه روستایی برای اقامت می تواند کمک تان کند.

\r\n\r\n
زمین سرآسیاب: در مسیر ورود به روستا از جاده بلده، در سمت چپ جاده، جایی است که محلی ها به آن «زمین آسیاب» می گویند. در این جا می توانید بقایای یک آسیاب قدیمی و بنای مسکونی متصل به آن را تماشا کنید، حتی اگر هوا خوب باشد، می توانید غذایی را که با خود آورده اید، این جا بخورید.

در این راهنما شما را روانه گشت و گذار تور ارزان چین در روستایی می کنیم که در خلق و خوی شاعرانه نیما قطعا بی تاثیر نبود. روستایی همسایه با کوه های بلند، دره های عمیق با رودهای پرآب، جنگل های سبز که در بسیاری از روزهای سال پرمه و ابری است. زادروز تولد نیما، ۲۱ آبان ماه است و دوستداران او در خانه اش مراسمی برگزار می کنند، اما یوش غیر از یک پاییز تماشایی رنگارنگ، بهار و تابستان زیبایی دارد که نباید از آن غفلت کرد. احتمالا در تعطیلات نوروز، یوش قیمت تور مراکش هنوز برفی، سرد و ابری است و کم کم آماده ورود بهار می شود. این اقلیم هم چهره دیگری از یوش می سازد که نباید تماشای آن را از دست داد.

\r\n\r\n

\r\n

روستاگردی به وقت نوروز (1)

\r\n
کجا بمانیم؟ مهمان روستاییان

\r\n

اگر می خواهید شب را در یوش بگذرانید، تور کیش لحظه آخری تنها محل اقامت، خانه های روستاییان است. آقای جمشیدی، آقای حق بیان و همین طور خانم حق بیان همیشه اتاق هایی برای اجاره در روستا دارند، البته اگر دمای هوا اجازه بدهد، می توانید شب را در یک چادر ضدآب در خود روستا بگذرانید.

برای رسیدن به روستای اشتبین باید تا حاشیه رود ارس در شمال غربی ایران برانید.

\r\n
چطور برسیم؟ چالوس بعد از مرزن آباد

\r\n

کندلوس قیمت تور کرمان یکی از روستاهای منطقه کجور است و مسیر آن از راه جاده چالوس است.
چه می بینیم؟ پیاده روی در پلکان

\r\n

علی اکبر رضوی: در دل کوهستان های البرز یکی از زیباترین روستاهای ایران چون نگینی در دل طبیعت شمال می درخشد؛ کندلوس در منطقه زیبا و سرسبز کجور واقع شده است. روستایی که در شیب ملایم کوه پناه گرفته و کوچه های پیچ در پیچ و سنگفرش آن جان می دهد برای قدم زدن.

\r\n\r\n
طبیعت: بلیط چارتر مشهد روستای اشتبین از یک سو کاملا به دیواره کوه تکیه کرده است و تنها راه ارتباطی آن با اطراف، جاده ای است که از سمت نوردوز و کردشت به طرف روستا می آید، همین موضوع اشتبین را تبدیل به یک بن بست زیبا کرده است. اگر قصد پیاده روی دارید، باید همین جاده را بگیرید و بروید. جنگل های «حسن آباد» در قسمت شرقی روستا و همین طور رودخانه های ارس در شمال و هراس که از شرق اشتبین می گذرند، این منطقه را تور ارزان مارماریس به یک منطقه زیبا برای کوهنوردی و طبیعت گردی تبدیل کرده. می توانید در تمام این زیبایی ها بگردید به شرط آن که حتما باید بلد محلی راه بیفتید.

هراز: در جاده هراز تقریبا ۴۵ کیلومتر بعد از «گزنک»، تابلوی پل «هردرود» را خواهیددید. از جاده هراز تا بلده تقریبا ۳۰ کیلومتر و از بلده تا یوش حدود هشت کیلومتر راه پیش رو دارید. اگر هم از حاشیه خزر و از نور قصد آمدن دارید، می توانید از جاده نور، رویان قیمت تور بالی به یوش برید. بعد از نور و رویان و پشت سر گذاشتن آبشار «آب پری» تقریبا ۸۵ کیلومتر بعد به یوش می رسید.
 
کجا بگردیم؟ شعرگردی در روستا

\r\n

غیر از طبیعت باصفای اطراف یوش مهم ترین جذابیت این روستا، خانه پدری نیما یوشیج است.
خانه میرزا مهدی خان: این خانه از خانه های قدیمی و تاریخی یوش است که البته این روزها غیرمسکونی است و چون مالیکت خصوصی دارد، نمی تور اصفهان هوایی توانید وارد آن جا شوید. مردم محلی شایعات زیادی درباره این خانه برای شما دارند. این خانه در کوچه نیما یعنی یک کوچه بالاتر از کوچه سیروس طاهباز قرار دارد. هنگام گشت و گذار از بافت تماشایی روستا هم غافل نشوید.

طبیعت اطراف: از بناهای تاریخی یوش که بگذریم، این روستا از ییلاق های خوش آب و هواست که فقط در خود روستا ۱۴ چشمه وجود دارد. در نزدیکی این چشمه ها باغ های گردو، فندق، گیلاس و زردآلو قیمت تور ایتالیا فراوان است که البته در فصل گرم پرمیوه می شوند. اگر قصد پیاده روی در طبیعت اطراف روستا را دارید، بعد از مطمئن شدن از مناسب بودن هوا با یک راهنمای محلی می توانید راهی شوید. ارتفاعات منتهی به یوش حتی در فصل گرم هم گاهی پرمه می شود، لباس مناسب همراه ببرید.

\r\n\r\n
ادامه دارد…

\r\n